Naprijed u mladost! Lasersko podmlađivanje daje drugi život koži

Koristeći lasersko podmlađivanje možete se riješiti bora na licu

Lasersko podmlađivanje više nije nešto rijetko i mitsko. Danas svako može da vrati godine koje je proživeo. Međutim, nemaju svi ljudi pouzdane informacije o metodama laserskog pomlađivanja, zbog čega griješe pri odabiru postupka.

Prije svega, morate razumjeti vrste procedura. Dva su od njih:

  • ablativ;

  • neablativni.

Zauzvrat, ove vrste uticaja se dele na:

  • čvrsta (puna);

  • razlomak (nepotpun).

Možda na prvi pogled ove metode laserskog pomlađivanja mogu izgledati slične, ali to je daleko od slučaja. Samo je rezultat isti: nakon pravilno odabranih vrsta tretmana, koža postaje nekoliko godina mlađa i zaista izgleda puno bolje.

Neablativni laserski tretman djeluje na duboke slojeve kože, zagrijavajući ih. Utjecaj energije laserskog zraka na fibroblaste uzrokuje da oni ubrzano proizvode kolagen i elastin. Poboljšava se i mikrocirkulacija u slojevima kože.

Ova metoda je najefikasnija kada:

  • ožiljci i ozbiljna oštećenja kože;

  • opsežni osip;

  • hiperpigmentacija i neujednačen ten;

  • post-acne;

  • strija.

Neablativni tretman se zasniva na radu erbijum lasera. Zbog posebne talasne dužine (1550 nm), gornji slojevi kože nisu zahvaćeni, dok donji slojevi dobijaju potrebnu stimulaciju za obnovu. Kao rezultat, većina nedostataka je eliminirana.

Ablativni laserski tretman djeluje malo drugačije. Ova metoda koristi laser sa ugljičnim dioksidom s talasnom dužinom od 10600 nm. Uticaj se vrši ne samo na donje, već i na gornje slojeve kože. Ablativnom metodom ujednačava se tekstura kože i postiže lifting efekat. Primjenjivo za:

  • bore oko očiju, male bore na licu;

  • smanjen tonus kože;

  • poremećaji pigmentacije.

Važno je napomenuti da će period rehabilitacije nakon ovog zahvata biti nešto duži, jer su izloženi veći volumeni kože nego kod neablativne metode.

Uprkos razlikama, suština ove dve metode je ista. Koristeći energiju laserskog snopa, voda u dermisu se zagrijava i doslovno isparava. Istovremeno se pokreće sinteza kolagena i elastina neophodnih za podmlađivanje.

Frakcijsko i kontinuirano izlaganje laseru

Kozmetolog izvodi laserski postupak podmlađivanja kože lica

Iako daju približno iste rezultate, ove dvije metode imaju značajne razlike.

Uz kontinuirani tretman laserom, laser djeluje na kožu na jednom velikom mjestu. Međutim, zbog prevelikog rizika od nastanka ožiljaka i dugog vremena oporavka, ova vrsta laserskog tretmana se sada praktički nigdje ne koristi.

U drugom slučaju, laser je podijeljen na mnogo malih zraka koje formiraju mrežu. Tako laser, u interakciji sa samo 20% površine kože, postiže 100% efekat podmlađivanja. Ova metoda je modernija i sigurnija, njenom upotrebom značajno se skraćuje vrijeme rehabilitacije.

Lasersko fotopodmlađivanje

Ova tehnika podmlađivanja, kao i neablativna, djeluje na duboke slojeve kože. Ali oni ni na koji način nisu isti niti zamjenjivi.

Najfiniji laserski zraci gotovo potpuno „ignoriraju" dermis, ali odlično djeluju na nervne završetke u koži, koji tijelu daju signal za obnavljanje stanica. Fine bore nestaju, tonus kože se vraća.

U laserskom fotorejuvenaciji koriste se uređaji kao što su KTP (talasna dužina 532 nm) i ND: Yag (talasna dužina 1064 nm). Zahvaljujući ovim parametrima, lasersko zračenje savršeno se apsorbira od strane molekula hemoglobina i melanina, koji su odgovorni za pigmentaciju kože. Istovremeno, molekuli vode se praktički ne zagrijavaju. Iz ovih razloga, lasersko fotopodmlađivanje je izuzetno efikasan alat u korekciji boje kože i borbi protiv vaskularnih mreža na njoj.

Ova tehnika ne zahtijeva dug period rehabilitacije i anesteziju.

Konačno

Svaka metoda laserskog podmlađivanja kože ima svoje jedinstvene karakteristike koje uvelike utiču na konačni rezultat. Neophodno je pažljivo odabrati tehniku kako bi podmlađivanje bilo ne samo lak i efikasan, već i siguran proces.

Vrijedi znati da neki kozmetolozi klijentu ne otkrivaju sve karakteristike ovog postupka i biraju uređaj za laserski tretman po principu „ono što je dostupno". Da biste to izbjegli, trebali biste kontaktirati iskusne stručnjake s iskustvom koji su se pozitivno dokazali tijekom cijelog perioda rada.