„Rane" estetske kozmetološke tehnike za borbu protiv starenja kože lica

blijeđenje mladenačke kože

Ko od nas bar jednom nije sanjao da izmisli "eliksir mladosti"? Uostalom, čak i najspektakularnija i njegovana 35-godišnja dama već ima uočljive vranine u blizini očiju i prve bore na čelu! I koliko god priroda bila podrška, prije ili kasnije razmišljate o tome kako usporiti proces starenja kože lica i vratiti bivšu mladost. Iako starenje ljudske kože nije bolest, već prirodan proces, u našoj je moći da se pobrinemo za prevenciju preranog (ranog) starenja kože lica. Pokušajmo shvatiti kako, zašto i kada koža stari, pročitajte o tome u našem članku.

Znakovi promjena na koži uzrokovanih godinama

Nažalost, svaka godina koju proživite ostavlja trag ne samo u vašem sjećanju, već i na vašem licu. Tipični markeri zrele kože kojoj je potrebna njega protiv starenja su:

  • Suvoća i ljuštenje: tokom godina koža postaje dehidrirana, stanji se i postaje "slična pergamentu";
  • Bore: najprije površni i jedva primjetni, a zatim izraženiji izrazi lica i oni najneugodniji duboki;
  • Smanjena čvrstoća i elastičnost: crte lica su šiljaste ili opuštene;
  • Tupost: čak i uz pravilnu njegu, s godinama lice gubi svježinu i izgleda umorno;
  • Tamne mrlje, čija je pojava posljednji "poziv za buđenje" da je hitno potrebno razmišljati o borbi protiv brzog starenja kože.

Prvi znaci starenja kože lica ne pojavljuju se u dobi od 30-35 godina, kako većina ljudi misli. Površne bore u blizini očiju i na čelu počinju da se formiraju u dobi od 17-20 godina, a cijeli njihov razvojni ciklus traje do 7-10 godina!

Promjene na koži sa starenjem

Vanjski znakovi promjena u vezi sa godinama uzrokovani su prirodnim unutrašnjim procesima. Tokom vremena u koži:

  • sadržaj vlage se smanjuje, što dovodi do smanjenja elastičnosti;
  • stvara se manje kolagenih i elastinskih vlakana, koja čine elastični „okvir" kože i sprečavaju produbljivanje bora;
  • obnavljanje površinskih slojeva se pogoršava, uzrokujući da ten postaje mat i da se pore pojavljuju proširene;
  • Dolazi do „grupiranja" pigmentnih ćelija (melanocita), što dovodi do poremećaja pigmentacije.

Četiri tipa starenja kože lica

Velika je greška pretpostaviti da starija koža uvijek izgleda isto! Dermatolozi i kozmetolozi razlikuju četiri glavna tipa kože koja stari:

  • Umoran: sa otokom, pastoznošću, izraženim nazolabijalnim naborom i spuštenim uglovima usta;
  • Naborano: sa povećanom suhoćom, „vranjim nogama", naboranim kapcima, „nabranom" gornjom usnom i bradom;
  • Deformisana: sa zaglađenim ili „natečenim" ovalnim licem, duplom bradom, „buldoškim" obrazima, viškom masnoće u predelu kapaka;
  • Kombinovano starenje: sa približno ujednačenom težinom manifestacija tri prethodna tipa.

Iako se ovi znakovi konačno pojavljuju nakon 35-40 godina, uzimajući u obzir određene kriterije možemo pretpostaviti kakav će tip starenja uslijediti. Tako žene sa suvom kožom češće razvijaju izražene bore, a za one sa razvijenim potkožnim masnim slojem važno je da unapred vode računa da im lice ne „ogiba". Ako imate mješovitu kožu, starenje će najvjerovatnije slijediti "umorni" tip.

kako održati mladost kože lica

Pravilan režim pijenja, zdrava hrana, adekvatan san, odvikavanje od pušenja i zloupotrebe alkohola, šetnje na svježem zraku, fizička aktivnost, odmjeren tempo života i upotreba kvalitetne kozmetike nesumnjivo će usporiti starenje kože lica svake žene.

Koliko je efikasna kozmetika protiv starenja?

Unatoč činjenici da vodeće kozmetološke kompanije imaju svoje laboratorije, pa čak i institute za ljepotu, djelotvornost skupih inovativnih proizvoda protiv starenja, nažalost, uvelike je pretjerana. Gotovo sve kreme, ulja, maske, serumi i drugi proizvodi protiv starenja pri njezi kože lica ostaju na njenoj površini, a da ne prodiru u dublje slojeve, gdje nastaju glavne „starostne" promjene!

Naravno, za zrelu kožu koristan je zaštitni film sa UV filterom koji sprečava isparavanje vlage i neutrališe negativne efekte sunčeve svetlosti. Međutim, to ni na koji način ne utječe na restauraciju okvira od elastičnih vlakana! Štoviše, u većini slučajeva informacije o sadržaju kolagena u kremi ispadaju kao banalni reklamni trik, budući da, prema britanskim znanstvenicima, ovaj visokomolekularni protein jednostavno nije u stanju prodrijeti kroz kožnu barijeru.

Istovremeno, pravovremeni kontakt sa specijalistom iz područja estetske kozmetologije omogućava vam da postignete radikalno "podmlađivanje" bez plastične operacije. A sada vas pozivamo da se upoznate s najefikasnijim postupcima "ranog" oporavka.

Metoda broj 1. Vlaženje

Indikacije: Umorna koža i kombinovano starenje, iako je kao komplementarna metoda hidratacija efikasna i za bore.

Najbolje profesionalno rješenje: Biorevitalizacija hijaluronskom kiselinom.

Tačka aplikacije: Duboki slojevi kože. Budući da se sadržaj hijaluronske kiseline smanjuje starenjem, njeno ubrizgavanje vam omogućava da zasitite kožu vlagom i stimulirate proizvodnju vlastite hijaluronske kiseline, kolagenih vlakana i elastina.

rezultate: Lice izgleda čvršće i svježije, boja mu je ujednačena, a jačina staračkih pjega je primjetno smanjena.

Metoda broj 2. Borba protiv bora

Indikacije: Naborana koža.

Profesionalno rješenje br. 1: Injekciona konturna plastična hirurgija.

Tačka aplikacije: Srednji i duboki slojevi kože. Specijalni biokompatibilni fileri se ubrizgavaju tankom iglom direktno ispod pregiba (bora) ili u mišić ispod problematičnog područja kako bi se stvorio potreban volumen.

rezultate: Zbog dodatnog volumena, bore su izglađene i manje uočljive.

Profesionalno rješenje br. 2: Frakcijski laser

Tačka aplikacije: Duboki slojevi kože. Distribuirani snopovi laserskih zraka prodiru 0, 4. . . 1, 4 mm duboko, stimulirajući proizvodnju kolagenih i elastinskih vlakana.

rezultate: Obnavljanje vlastite strukture vlakana smanjuje jačinu srednjih i dubokih bora, a površinske čini gotovo nevidljivima. Dodatni efekti frakcijske termolize su nestanak ili značajno posvjetljivanje staračkih pjega i zatezanje konture lica.

Profesionalno rješenje br. 3: Botox ili Dysport injekcije.

Tačka aplikacije: Mišići lica. Djelovanje botulinum toksina, glavnog sastojka ovih lijekova, dovodi do opuštanja mišića lica i, shodno tome, izglađivanja bora.

rezultate: Smanjuje broj i jačinu vidljivih bora, posebno kako koža oko očiju stari.

Metoda br. 3. Obnavljanje kontura lica

Indikacije: Starenje sa opuštenom kožom.

Profesionalno rješenje: Podizanje niti (podizanje niti).

Tačka aplikacije: Duboki slojevi kože. Uvođenjem najfinijih niti pruža se zatezanje i podrška problematičnim područjima (oči, obrve, obrazi, brada, vrat, itd. ). Još jedna prednost postupka je stimulacija proizvodnje vlastitog kolagena, što rezultira trajnijim okvirom.

rezultate: Primjetno zatezanje opuštenih područja, poboljšanje kontura.

Metoda broj 4. "Obnavljanje" kože

Indikacije: Kombinovano starenje.

Profesionalno rješenje: Piling: laserski i hemijski.

Tačka aplikacije: Površinski, srednji i duboki slojevi epiderme. "Isparavanje" keratiniziranog epitela pod utjecajem laserskog snopa ili njegovo uklanjanje organskom kiselinom stimulira rast novih stanica i obnavljanje kolagenih vlakana.

rezultate: Upotreba pilinga za stariju kožu dovodi do primjetnog efekta podmlađivanja: lice djeluje svježije, a vremenom, kako kolagenski okvir jača, bore se izglađuju i kontura zateže.

Na kraju, vrijedi napomenuti da će najbolji način da se riješite bora i spriječite daljnje starenje kože za vas odabrati stručnjak iz područja estetske kozmetologije, uzimajući u obzir vrstu starenja i vaše individualne karakteristike.